Jak się leczy guzki na tarczycy?
Jednym z dosyć powszechnie spotykanym problemem endokrynologicznym są guzki na tarczycy. Wiele z nich należy do zmian łagodnych, które nie powodują problemów zdrowotnych, dlatego też pozostawia się je pod obserwacją bez zbędnej ingerencji medycznej. Część z nich jednak może wpływać na codzienne funkcjonowanie lub powodować powikłania zdrowotne. Kiedy dobrym pomysłem jest zwrócenie się o pomoc do lekarza? W jaki sposób można pozbyć się tych guzków?
Guzki tarczycy — kiedy mogą okazać się problematyczne?
O ile część guzków znajdujących się na tarczycy nie stanowi problemu, tak z kolei niektóre z nich mogą utrudniać życie, powodować pewne dotkliwe objawy, a nawet negatywnie wpływać na gospodarkę hormonalną tarczycy.
W zależnosci od rozmiaru guzków, mogą one przyczyniać się do występowania u pacjenta bólu szyi, czy widocznej zmiany jej objętości. Niekiedy skarży się on na uporczywą chrypkę i problem z połykaniem. W momencie, gdy guzki negatywnie wpływają na pracę hormonów, pacjent często zaczyna się mocniej pocić, chudnąć, czuje się zmęczony i występuje u niego zauważalne drżenie rąk. Zdarza się też, że boryka się z nagłymi napadami gorąca i zimna. Jeśli guzy są duże, mogą również utrudniać oddychanie.
W przypadku zmian złośliwych najczęściej wykonywana jest operacja. Z kolei przy występowaniu zmian łagodnych, ale utrudniających funkcjonowanie, pacjent może zostać zakwalifikowany np. do zabiegu laserowego. Jest to także metoda chirurgii estetycznej stosowana u osób, które ze względu na choroby przewlekłe i ogólny stan zdrowia nie mogą przystąpić do metody operacyjnej.
Laserowe usuwanie guzków tarczycy — na czym polega?
Jeśli nie zachodzi taka potrzeba, nie wykonuje się operacji guzków tarczycy, ponieważ taki pełnowymiarowy zabieg zawsze wiąże się z większym ryzykiem powikłań i dłuższą rekonwalescencją.
Jeśli zatem jest taka możliwość, pacjenci mogą kwalifikować się do metody z zastosowaniem lasera. Wiąże się ona z ingerencją w tkanki, jednak nie jest ona tak znaczna. W pierwszej kolejności przeprowadza się wywiad z pacjentem i lekarz upewnia się, czy zabieg może zostać wykonany bez przeszkód.
W dniu zabiegu pacjent jest odpowiednio przygotowywany i musi zgłosić się do kliniki z wynikami zleconych wcześniej badań. Podczas całej procedury wykonuje się niewielkie nacięcie na skórze, które ułatwia wprowadzenie specjalnego włókna światłowodu. W ten sposób dochodzi do naświetlenia niezłośliwego guzka. Jego komórki zostają poddane oddziaływaniu wysokiej temperatury, co stopniowo prowadzi do ich zniszczenia. Mowa tutaj o procesie termoablacji. Gdy pod wpływem temperatury dochodzi do martwicy tkanki, z czasem zostaje ona zmetabolizowana.
W trakcie całej procedury lekarz korzysta z ultrasonografu, który ułatwia mu monitorowanie samego guza, prowadzonego w jego stronę światłowodu oraz postępu zabiegu.
Na koniec są zakładane szwy. Należy wspomnieć, że światło lasera nie powoduje uszkodzenia tkanek sąsiadujących z guzem. Przeważnie pacjent może zostać wypisany do domu jeszcze tego samego dnia.
Jak przebiega rekonwalescencja po zabiegu?
Po laserowym leczeniu guzków tarczycy należy pozostawać pod stałą kontrolą lekarską. Na wizyty powinno przychodzić się z aktualnymi badaniami z oznaczeniem hormonów. Bardzo rzadko zachodzi potrzeba wprowadzania leczenia farmakologicznego. To ważne, aby pacjent systematycznie się badał i sprawdzał stan swojego zdrowia. Jeśli natomiast chodzi o powrót do codziennych obowiązków, zazwyczaj ma to miejsce następnego dnia po zabiegu.
Warto także zadbać o odpowiednią profilaktykę zdrowia, aby zmniejszyć ryzyko ponownego pojawienia się guzków na tarczycy. Istotna jest tutaj zmiana diety, rzucenie palenia, a także wprowadzenie bardziej aktywnego stylu życia. Konieczne jest też zadbanie o właściwą suplementację pod okiem lekarza, dostarczając swojemu organizmowi w szczególności jodu.
Jeśli zostały u Ciebie zdiagnozowane łagodne guzki tarczycy i z różnych względów zachodzi potrzeba ich usunięcia, możesz umówić się na konsultację w Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy https://bienkowscyclinic.pl/kontakt/klinika-w-bydgoszczy/ i poruszyć ten temat na rozmowie z lekarzem.